Ρασπίτσος Κοσμάς

Ερμηνευτική – Φιλοσοφία της Γλώσσας
kraspitsos@upatras.gr

Σπουδές

• 2006 – 2011: Διδακτορικό στη Φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο Albert-Ludwigs-Universität Freiburg i. Br. Τίτλος: Die Latinisierung des Griechischen. Übersetzung, Verstehen und Sprache im Ausgang von Martin Heidegger und Hans-Georg Gadamer (Η εκλατινίκευση της ελληνικής. Μετάφραση, κατανόηση και γλώσσα με αφετηρία τους Martin Heidegger και Hans-Georg Gadamer). Επιβλέπων καθηγητής: Günter Figal. 2009 – 2012: Διδακτορικός υπότροφος του ιδρύματος Friedrich Ebert Stiftung.
  • 2000 – 2002: Μεταπτυχιακές σπουδές Μετάφρασης και Μεταφρασεολογίας στο Ε.Κ.Π.Α.
  • 1995 – 1999: Πτυχίο Γερμανικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α. Ειδίκευση: Γερμανικός Πολιτισμός – Φιλοσοφία.

Ακαδημαϊκή Διδασκαλία

• 2016 – 2018: Τμήμα Γερμανικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α. Διδαχθέντα μαθήματα: Μετάφραση λογοτεχνικών κειμένων και δοκιμίων (3 εξάμηνα). Γερμανικός Ρομαντισμός (1 εξάμηνο).
  • 2018 – σήμερα: Ε.ΔΙ.Π. Τμήμα Φιλοσοφίας Πάτρα. Διδασκόμενα μαθήματα: 1) Εργαστήριο Ανάγνωσης Φιλοσοφικών Κειμένων Νεότερης Φιλοσοφίας. 2) Επεξεργασία Φιλοσοφικών Θεμάτων Νεότερης Φιλοσοφίας. 3) Φιλοσοφία του Πολιτισμού και της Θρησκείας.
  • ΕΕ 2020: Τμήμα Γερμανικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α. Γερμανική Φιλοσοφία: Friedrich Nietzsche (Π. Δ. 407/80).

Επιλογή δημοσιεύσεων (βλ. υπόμνημα)

Ώρες συνεργασίας με τους/τις φοιτητές/τριες:

Δευτέρα, 13:00 – 14:30
Τρίτη, 10:30 – 12:00