Παγωνδιώτης Κώστας

Επίκουρος Καθηγητής
cpagond@upatras.gr

Σπουδές

• 1990: Δίπλωμα Μηχανολόγων Μηχανικών, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.
  • 1997: Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στην Φιλοσοφία και Ιστορία της Επιστήμης και της Τεχνολογίας, Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα “Φιλοσοφία και Ιστορία των Επιστημών και της Τεχνολογίας” (Τομέας Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών και Δικαίου-Ε.Μ.Π. & Μ.Ι.Θ.Ε.- Πανεπιστήμιο Αθηνών).
  • 2002: Διδάκτωρ φιλοσοφίας, Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, Ε.Μ.Π.

Επιλεγμένες δημοσιεύσεις

Διδακτορική Διατριβή

Το πρόβλημα των νοητικών αναπαραστάσεων στη γνωσιακή επιστήμη: προς μια μη αναπαραστασιακή περιγραφή των νοητικών φαινομένων, Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, Ε.Μ.Π., Αθήνα, 2002.

Επιμέλειες συλλογικών έργων

• Η Γνωσιακή Διαπερατότητα της Αισθητηριακής Αντίληψης, επιμέλεια του συλλογικού τόμου από κοινού με τη Βάσω Κιντή, Νόησις, 6, 2010
  • Αντίληψη & ΠράξηΔευκαλίων, 29, 2012.
  • Άρθρα (επιλογή)
  • “Το πρόβλημα της κατασκευής των μαθηματικών εννοιών στον Kant”Δευκαλίων, 19/1, σελ. 5-25, 2001.
  • “Πρώτο πρόσωπο και παρεμβολή σκέψεων” από κοινού με τον Σπύρο Πετρουνάκο, Δευκαλίων, 20/2, σελ. 157-180, 2002.
  • “Can perceptual content be conceptual and non-theory-laden?” στο Raftopoulos, A. (ed.) (2005): Cognitive Penetrability of Perception: An Interdisciplinary Approach. New York: Nova Science, σελ. 165-180.
  • “Μια υποστήριξη της άμεσης αντίληψης”Τοπικά, ια, 2006, σελ. 123-139.
  • “McDowell’s Transcendental Empiricism and the Theory-Ladenness of Experience”Teorema, vol. XXV/1, 2006, σελ. 101-114 (στο ίδιο τεύχος περιλαμβάνεται απάντηση του John McDowell: “Response to Costas Pagondiotis”, σελ. 115-119).
  • “Sense of Agency and the Naturalization of the Mental” από κοινού με τον Σπύρο Πετρουνάκο, Proceedings of the 21st World Congress of Philosophy, 2007.
  • «Ιστορική Αναδρομή στο Πρόβλημα της Γνωσιακής Διαπερατότητας της Αντίληψης» από κοινού με τη Βάσω Κιντή, στο Νόησις, 6, 2010 .
  • «Ο Φυσικός Ρεαλισμός του Hilary Putnam» από κοινού με τον Στέλιο Βιρβιδάκη,  εισαγωγή στο βιβλίο του Putnam, H.: Το νόημα και οι Αισθήσεις (Μετάφραση: Κ. Παγωνδιώτης), Εκδόσεις «Εκκρεμές», 2010.
  • «Συνειδησιακή ενότητα, αυτοσυνειδησία και ο υποκειμενικός χαρακτήρας των νοητικών καταστάσεων»Δευκαλίων, 28/2, 2011, σσ. 75-86.
  • «Σχετικά με την εξάρτηση της αντίληψη από τη σωματική δράση στο έργο του Alva Noë»Δευκαλίων, 29, 2012.
  • “Hallucination, Mental Representation, and the Presentational Character” στο Macpherson, F. & Platchias, D. (eds.): Hallucination, MIT Press, 2013.
  • «Η Καντιανή Θεώρηση» στο Α. Μπαλτάς & Στεργιόπουλος, Κ.  (επιμ.): Φιλοσοφία και Επιστήμες στον 20ο αιώνα, ΠΕΚ, 2013.
  • «Αυτονομία και Φυσικαλισμός»Νόησις,  08, 2015.
  • “Cognitive (Im)Penetrability of Vision: Restricting Vision vs. Restricting Cognition” in Zeimbekis and Raftopoulos, Cognitive Penetrability, Oxford University Press, 2015.
  • Βιβλιοκρισία του: Τζων Μακντάουελ: Ο Νους και ο Κόσμος (εισαγωγή-μτφρ. Θάνος Σαμαρτζής, επίμετρο Αριστείδης Μπαλτάς· Αθήνα: Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, 2013). Κριτικά 2017-01, http://www.philosophica.gr/critica/2017-01.html.

Άλλες δημοσιεύσεις

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

• Περιοχή ειδίκευσης: Φιλοσοφία του νου, φιλοσοφία της αντίληψης, φιλοσοφία της γνωσιακής επιστήμης, αναλυτική γνωσιολογία, φιλοσοφία της τεχνητής νοημοσύνης.
  • Ευρύτερα ερευνητικά ενδιαφέροντα: Φιλοσοφία της επιστήμης, φιλοσοφία της γλώσσας.

Χρηματοδοτούμενη έρευνα

• Επιστημονικός υπεύθυνος στο πρόγραμμα «Καραθεοδωρή 2008» του Πανεπιστημίου Πατρών, 2009-2012, με τίτλο «Η σχέση της αντιληπτικής εμπειρίας με την πρακτική γνώση».
  • Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος στο πρόγραμμα Ενίσχυσης Μεταδιδακτόρων Ερευνητών/τριών με τίτλο Moral Perception And Practical Knowledge με κύρια ερευνήτρια τη Δρ. Ευγενία Μυλωνάκη. Έρευνα χρηματοδοτούμενη από την ΓΕΓΕΤ (2012-2014).
  • Ακαδημαϊκός Υπεύθυνος στο πρόγραμμα Ενίσχυσης Μεταδιδακτόρων Ερευνητών/τριών, 1ος Κύκλος, ΕΣΠΑ 2014-2020 με τίτλο «Μορφές Φυσιοκρατίας και  Κανονιστικότητα: Η διαμάχη μεταξύ ‘φιλελεύθερης’ και επιστημονικής φυσιοκρατίας και μια πρόταση υπέρβασής της» με κύριο ερευνητή τον Διονύση Χρηστιά.  Διάρκεια προγράμματος: 2017-2019.
  • Αναπληρωτής ακαδημαϊκός σύμβουλος στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ-Μικρά Ερευνητικά-Κύκλος Β’ με τίτλο “Επιθυμία και Χρόνος: Φαινομενολογική Έρευνα στη Φυσικοποίηση της Αποβλεπτικότητας” με Ακαδημαϊκό Σύμβουλο τον Πάνο Θεοδώρου (Παν. Κρήτης) και υπότροφους ερευνητές τους Νίκο Σουελτζή (Παν. Πατρών) και Κώστα Πίκολα (Πανεπιστήμιο Πατρών), 2019-2021.

Μαθήματα

• Φιλοσοφία του Νου