Μιχάλσκι Μαρκ

Επίκουρος Καθηγητής
mmichalski@upatras.gr

Σπουδές και Προϋπηρεσία

• 1985-1995 Σπουδές Φιλοσοφίας (κύρια κατεύθυνση) και Κλασικής Φιλολογίας (Αρχαίας Ελληνικής και Λατινικής Φιλολογίας, συμπληρωματικές κατευθύνσεις) στο Πανεπιστήμιο του Freiburg (Γερμανία)
  • 1995 Διδάκτωρ της Φιλοσοφίας του Πανεπιστήμιο του Freiburg (Γερμανία). Τίτλος της διατριβής: Fremdwahrnehmung und Mitsein. Zur Grundlegung der Sozialphilosophie im Denken Max Schelers und Martin Heideggers (Αντίληψη του άλλου και Συνείναι. Για τη θεμελίωση της κοινωνικής φιλοσοφίας στη σκέψη του Max Scheler και του Martin Heidegger)
  • 2003-2020 Λέκτορας και μετά Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Γερμανικης Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνων

Επιλεγμένες δημοσιεύσεις

Βιβλία

• Fremdwahrnehmung und Mitsein. Zur Grundlegung der Sozialphilosophie im Denken Max Schelers und Martin Heideggers. Bonn: Bouvier, 1997.
  • Der Gang des deutschen Denkens. Versuche und Programme nationaler Philosophie­geschichtsschreibung von der Aufklärung bis ins 20. Jahrhundert. Würzburg: Königs­hausen & Neumann, 2010.

Άρθρα

• „Terminologische Neubildungen beim frühen Heidegger“, στο: Heidegger Studies 18, 2002, σσ. 181-191.
  • (Μαζί με τον Γιώργο Ξηροπαΐδη) „L’Idée platonicienne du Bien entre Heidegger et Gadamer“, στο: Jean-Claude Gens/Pavlos Kontos/Pierre Rodrigo (επιμ.), Gadamer et les Grecs. Paris: Vrin, 2004, σσ. 139-165.
  • „Hermeneutic Phenomenology as Philology“, στο: Daniel Μ. Gross/Ansgar Kemmann (επιμ.), Heidegger and Rhetoric, New York: State University of New York Press, 2005, σσ. 65-80.
  • „Dasein und Bewegung. Zu Heideggers Interpretation der aristotelischen Physik Γ 1- 3“, στο: Günther Pöltner/Matthias Flatscher (επιμ.), Heidegger und die Antike(= Reihe der Österreichischen Gesellschaft für Phänomenologie 12). Frankfurt κ.α.: Peter Lang, 2005, σσ. 124-135.
  • «Η πολιτική συγκρότηση της ειρήνης στον Leibniz και στον Kant», στο: Σύγχρονα Θέματα, Χρόνος 27ος, Τεύχος 91, Οκτώβριος-Δεκέμβριος 2005, σσ. 55-61.
  • «Παγκόσμια πολιτική στον Λάιμπνιτς και στον Καντ», στο: Κωνσταντίνος Καβουλάκος (επιμ.), Ιμμάνουελ Καντ: Πρακτικός Λόγος και Νεωτερικότητα. Νέες προσεγγίσεις στην καντιανή φιλοσοφία. Αθήνα: Εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2006, σσ. 180-196.
  • «Η παράδοση του Χάιντεγκερ με θέμα τις Βασικές έννοιες της φιλοσοφίας του Αριστοτέλη. Η σημασία της αριστοτελικής Ρητορικής για την επαναδιατύπωση του ερωτή­μα­τος για το Είναι», στο: Δευκαλίων 24/2, Δεκέμβριος 2006, σσ. 187-198.
  • «Χάιντεγκερ, Ντίλταϋ και Η έννοια του χρόνου», στο: Υπόμνημα5, Νοέμβριος 2006, σσ. 153-176.
  • „De la métaphysique à l’anthropologie philosophique. Heidegger et le dernier Scheler“, στο: Claude Romano/Servanne Jollivet (επιμ.): Heidegger en dialogue (1912- 1930). Rencontres, affinités, confrontations. Paris: Vrin, 2009, σσ. 231-254.
  • „Vom Wert des Erotischen. Überlegungen zur Philosophie Heinrich Rickerts“, στο: Ivo De Gennaro (επιμ.): Value. Sources and Readings on a Key Concept of the Glo­balized World (= Studies on the Interaction of Art, Thought and Power, Vol. 5). Lei­den, Bosten: Brill, 2012, σσ. 235-263.
  • «Η ημέρα του Γερμανού. Ο Schiller στην ιστοριογραφία της γερμανικής φιλοσοφίας», στο: Αναστασία Αντωνοπούλου/Κατερίνα Μητραλέξη (επιμ.): Friedrich Schiller. Ποι­η­τής – Δραματουργός – Στοχαστής. Πρακτικά διεθνούς συμποσίου για τον Fried­rich Schiller. Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμο Αθηνών, Παρουσία, Πρακτικά Συ­νεδρίων αρ. 1, Αθήνα 2012, σσ. 147-167.

Επιμέλεια έκδοσης

• Martin Heidegger, Grundbegriffe der aristotelischen Philosophie. Gesamtausgabe, τόμος 18, Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 2002.
  • Martin Heidegger, Seminare: Platon – Aristoteles – Augustinus. Gesamtausgabe, τόμος 83, Frankfurt a. M.: Vittorio Klostermann, 2012.
  • Martin Heidegger, Ergänzungen und Denksplitter. Gesamtausgabe, τόμος 91, Frankfurt a.M.: Vittorio Klostermann (υπό έκδοση για 2021).

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

• Ιστορία και ιστοριογράφηση της γερμανικής φιλοσοφίας
  • Φαινομενολογία
  • Martin Heidegger

Ώρες συνεργασίας με τους φοιτητές

Κάθε Πέμπτη 15.30-16.30 και κάθε Παρασκευή 15.30-16.30, στο γραφείο στο κτίριο Κ35.