Μιχαλάκης Ανδρέας

Επίκουρος Καθηγητής
micha@upatras.gr

Σπουδές

• 1986-1990 Σπουδές Κοινωνιολογίας στο Τμήμα Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών.
  • 1991-1992 Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Κοινωνική και Πολιτική Θεωρία (M.A in Social and Political Thought) στο Πανεπιστήμιο του Sussex (Αγγλία).
  • 2001 Διδάκτορας του Τμήματος Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών με βαθμό “Άριστα”. Τίτλος διδακτορικής διατριβής: «Κοινωνική Υποκειμενικότητα και Χειραφέτηση στο Έργο του Νεαρού Μαρξ».

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

• Σύγχρονη πολιτική και κοινωνική φιλοσοφία: θεωρίες κοινωνικής δικαιοσύνης, με έμφαση στο έργο του John Rawls, και κριτική θεωρία της σχολής της Φρανκφούρτης.
  • Νεότερη πολιτική και κοινωνική φιλοσοφία με έμφαση στο έργο του Kant, του Hegel και του Marx.
  • Νεότερη και σύγχρονη ηθική φιλοσοφία: Kant και σύγχρονες καντιανές προσεγγίσεις.

Διδασκόμενα μαθήματα

Προπτυχιακά Μαθήματα

• Νεότερη Πολιτική Φιλοσοφία
  • Νεότερη Ηθική Φιλοσοφία
  • Hegel
  • Η Κοινωνική και Πολιτική Φιλοσοφία του K. Marx
  • Ελευθερία και Δικαιοσύνη (Rousseau, Kant, Rawls)

Μεταπτυχιακά Μαθήματα

• Ηθική και Πολιτική Φιλοσοφία (Hobbes, Rousseau, Kant)
  • Ηθική και Πολιτική Φιλοσοφία (Kant και Rawls)
  • Ο K. Marx και η Παράδοση της Πρακτικής Φιλοσοφίας
  • Η Θεωρία Δικαιοσύνης του J. Rawls

Δημοσιεύσεις

I. Μονογραφία

• Το Δίκαιο και το Αγαθό: Δοκίμιο για τη Θεωρία Δικαιοσύνης του John Rawls, Εκδόσεις Αλεξάνδρεια, Αθήνα, 2η έκδοση με πρσθήκες και διορθώσεις 2018.

II. Μετάφραση και Επιμέλεια

• Robert Owen, Μια Νέα Θεώρηση της Κοινωνίας, επιμέλεια Β. Δρουκόπουλος και Α. Μιχαλάκης, Εκδόσεις Αλεξάνδρεια, Αθήνα, 2007. (βλ. Άρθρα αρ. 3).
  • John Rawls, Κοινωνική Δικαιοσύνη και Καντιανή Ηθική, επιμέλεια- εισαγωγή Α. Μιχαλάκης, μετάφραση Λία Μελά και Ανδρέας Μιχαλάκης, Liberal Books, Αθήνα, 2016. (Βλ. Άρθρα αρ. 9).

III. Άρθρα, επίμετρο και εισαγωγή σε τόμους

1. «Ηθική και Νεωτερικότητα στο έργο του Μαξ Βέμπερ», Δοκιμές, 3, Άνοιξη 1995, εκδόσεις Πλέθρον.
  2. «O Max Horkheimer και το πρόβλημα της θεμελίωσης των αξιών στην πρώιμη κριτική θεωρία», στον τόμο Κριτική Θεωρία: Παράδοση και Προοπτικές, επιμέλεια Κ. Καβουλάκος, Εκδόσεις Νήσος, Αθήνα, 2003.
  3. «Κοινωνική κρίση και αξίες στο έργο του Robert Owen», επίμετρο στον τόμο Robert Owen, Μια Νέα Θεώρηση της Κοινωνίας, επιμέλεια Β. Δρουκόπουλος και Α. Μιχαλάκης, Εκδόσεις Αλεξάνδρεια, Αθήνα, 2007.
  4. «Η κριτική του ιδεαλισμού και το πρόβλημα της μεθόδου: όψεις της σχέσης Μαρξ-Φώυερμπαχ», Αξιολογικά, 18, 2007.
  5. «Η ηθική της αμοιβαίας αναγνώρισης: από τη σχέση θεωρίας-πράξης στη δικαιολόγηση της ηθικής σκοπιάς» στον τόμο Θεωρία, Αξίες και Κριτική: Αφιέρωμα στον Κοσμά Ψυχοπαίδη, επιστημονική επιμέλεια: Μ. Αγγελίδης, Σ. Δημητρίου και Α. Λαβράνου, Εκδόσεις Πόλις, Αθήνα, 2008.
  6. «Hegel and Honneth: Recognition and the Justification of the Moral Point of View», στον τόμο Hegel Jahrbuch 2009: Hegels Politische Philosophie (Zweiter Teil), επιμέλεια Andreas Arndt, Paul Cruysberghsκαι Andrzej Przylebski, Akademie Verlag, Berlin, 2009.
  7. «Ηθική της Αυτονομίας: για το βιβλίο του Φιλήμονα Παιονίδη Autonomy and Sympathy: A Post-Kantian Moral Image», Σύγχρονα Θέματα, 111, 2010.
  8. «Καρλ Μαρξ: Η δικαιοσύνη ως ελευθερία» στον τόμο Δικαιοσύνη και Δίκαιο, επιμ. Σ. Ζουμπουλάκης, Άρτος Ζωής, Αθήνα, 2015.
  9. «Εισαγωγή» στον τόμο John Rawls, Κοινωνική Δικαιοσύνη και Καντιανή Ηθική, επιμέλεια- εισαγωγή Α. Μιχαλάκης, μετάφραση Λία Μελά και Ανδρέας Μιχαλάκης, Liberal Books, Αθήνα, 2016.

Άλλες διδακτικές-ερευνητικές δραστηριότητες

• Επισκέπτης διδάσκων στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Complutense της Μαδρίτης στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus. Πραγματοποίηση δύο διαλέξεων στο ΠΜΣ του Πανεπιστημίου με θέματα: Rawls on Autonomy και Rawls and O’Neill on Kantian Constructivism, Μάιος 2013.
  • Οργάνωση και διδασκαλία  από κοινού με τον Καθηγητή Γιώργο Φαράκλα του μεταπτυχιακού σεμιναρίου «Θέματα της Φιλοσοφίας του Δικαίου του Hegel» στο ΠΜΣ του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου Πανεπιστημίου, Μάρτιος- Απρίλιος 2015.
  • Visiting Scholar στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου του Harvard υπό την αιγίδα του Καθηγητή Thomas Scanlon. Έρευνα στο αρχείο του John Rawls στην Pusey Library του Πανεπιστημίου του Harvard, Μάιος –Ιούνιος 2015.

Ώρες συνεργασίας

Σε εκπαιδευτική άδεια κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-22.

Πλήρες βιογραφικό (pdf)