Παρούσης Μιχαήλ

paroussis@upatras.gr

Σπουδές

• Νομική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών 1976-1981
  • ΣΟΡΒΟΝΝΗ – ΠΑΡΙΣΙ ΙΙ, Μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιστορία Δικαίου, Θεσμών και Κοινωνικών Φαινομένων, 1981-1983
  • ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ, Επί διδακτορία σπουδές στην ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ του ΔΙΚΑΙΟΥ 1984-1987

Επιλεγμένες δημοσιεύσεις

Μονογραφίες

• Les listes de champs de Pylos et Hattusa et le regime foncier mycénien et hittite, Paris, Les Belles Lettres, 1984
  • Theorie des juristischen Diskurses. Eine institutionelle Epistemologie des Rechts, Berlin, Duncker und Humblot 1995
  • Διαβουλευτική Δημοκρατία και Επικοινωνιακή Ηθική, Αθήνα, Ινδικτος, 2005

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

Φιλοσοφία του Δικαίου, Εφαρμοσμένη Ηθική, Πρακτική Φιλοσοφία

Ακαδημαϊκές διακρίσεις

• 1992 Carl-von-Rotteck Preis der Universität Freiburg, Μεγάλο Βραβείο της Νομικής Σχολής για την καλύτερη διατριβή του ακαδημαϊκού έτους
  • 1994 European Award for Legal Theory, ACADEMIE EUROPEENNE DE THEORIE DU DROIT, BRUSSELS, Ευρωπαϊκό Βραβείο Θεωρίας του Δικαίου

Μαθήματα

XE 2020-21:
Εφαρμοσμένη Ηθική, Δευτέρα 15.00-18.00
(Η παράδοση του μαθήματος θα λάβει χώρα εξ αποστάσεως μέσω της πλατφόρμας ΖΟΟΜ)
Πληροφορίες στέλνoνται στους εγγεγραμμένους στο μάθημα φοιτητες μέσω του eclass.

Ώρες συνεργασίας

• Τετάρτη 18.00 – 19.30
  • Πέμπτη 13.00 – 14.30

Λόγω της έκτακτης κατάστασης που επιβάλλουν οι τρέχουσες συνθήκες, η συνεργασία με τους φοιτητές θα γίνεται με τηλεδιάσκεψη με κάθε γνωστή πλατφόρμα, δηλ. είτε προγραμματισμένα με ΖΟΟΜ, είτε με κλήση μεσω  viber, skype, messenger (Michael Paroussis). Καλό είναι να προηγείται ένα  SMS ή τηλεφωνική κλήση στο 6934241862 ή ένα email (paroussis@upatras.gr) για τον προγραμματισμό της συνεργασίας.

Ειδικά οι πρωτοετείς φοιτητές που ανήκουν στην ομάδα που συμβουλεύω παρακαλώ να μου στείλουν μήνυμα στο email paroussis@upatras.gr ώστε να παραλάβουν τον κωδικό συμμετοχής σε τηλεδιάσκεψη μέσω ΖΟΟΜ που θα προγραμματισθεί για τις 3.11.20 και ώρα 16.00 μ.μ. Επίσης εφόσον είναι εξοικειωμένοι με το eclass να κάνουν εκεί εγγραφή στο μάθημα “ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΤΦ” ώστε να λαμβάνουν όλες τις ανακοινώσεις και τυχόν υλικό στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο τους. Υπενθυμίζεται ότι είναι σημαντικό οι φοιτητές να δηλώνουν τον ιδρυματικό τους λογαριασμό με κατάληξη @upnet.gr εφόσον τον έχουν ήδη παραλάβει με την εγγραφή τους. Αν δεν συμβαίνει αυτό τότε ας δηλωθούν κατ’ αρχήν με την συνήθη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τους.

Πλήρες βιογραφικό (pdf)