Γουδέλη Κυριακή

kgoudeli@upatras.gr

Προσωπικά στοιχεία

Όνομα και Επώνυμο: Κυριακή Γουδέλη
Τίτλος απασχόλησης: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Πατρών.
Μόνιμος Λέκτορας,  Warwick University, UK  (1996-2002)

Τίτλοι σπουδών

• Διδακτορικό δίπλωμα, (Ph.D in Philosophy), Sociology Department, Warwick University (απονομή Ιανουάριος 2000)
  • Τίτλος διδακτορικής διατριβής: ‘Λογική και Λογόγριφος στον Γερμανικό Ιδεαλισμό: Διερεύνηση της έννοιας της Εμπειρίας στον Καντ, Φίχτε και Σέλλινγκ’ – Supervisor: Professor Gillian Rose (2 πρώτα χρόνια) και Professor Howard Caygill.
  • Μ.Α. στην Φιλοσοφία και Κοινωνική Θεωρία (MA in Philosophy and Social Theory), Τμήμα Φιλοσοφίας, Warwick University (Απονομή 1994)
  • Τίτλος μεταπτυχιακής εργασίας: ‘Οι Αντινομίες στην Θεωρία της Δικαιοσύνης του John Rawls’
  • Πτυχίο Χημικών Μηχανικών, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Απονομή 1986)
  • B.A. in Astronomy, Distance Learning, Liverpool University, UK, 2001.

Ερευνητικά ενδιαφέροντα

Φιλοσοφία της Φύσης και της Τέχνης, Γνωσιοθεωρία-Μεταφυσική, πρόσληψη της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας από τη Νεώτερη Φιλοσοφία,  Φιλοσοφία της Θρησκείας, Γερμανικός Ιδεαλισμός, με έμφαση στους  Schelling, Fichte, Schiller, Schlegel, Kant, Hegel, Leibniz, Spinoza.

Ώρες συνεργασίας

Παρασκευή 4-6μμ κατόπιν επικοινωνίας