Γιατί να επιλέξω το Τμήμα Φιλοσοφίας της Πάτρας;

• Είναι, ιστορικά, το πρώτο Τμήμα Φιλοσοφίας στην Ελλάδα με τη μεγαλύτερη πείρα στην οργάνωση ενός αμιγώς φιλοσοφικού προγράμματος σπουδών.
  • Καλύπτει όλα τα πεδία και όλες τις περιόδους της φιλοσοφίας, δίνοντας έμφαση τόσο στην ιστορία της φιλοσοφίας όσο και στις σύγχρονες φιλοσοφικές συζητήσεις.
  • Συνεργάζεται στενά με πολλά σπουδαία τμήματα φιλοσοφίας σε όλον τον κόσμο.
  • Είναι δυναμικά παρόν μέσα και έξω από το πανεπιστήμιο, στα μέσα μαζικής δικτύωσης και ενημέρωσης, στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και στον χώρο των κοινωνικών, πολιτικών και πολιτισμικών ζυμώσεων.
  • Καλωσορίζει και αγκαλιάζει, χωρίς περιορισμούς ή διακρίσεις, όλες και όλους. Ενθαρρύνει τις φοιτήτριες και τους φοιτητές να συνομιλήσουν ελεύθερα και με αμοιβαίο σεβασμό τόσο μεταξύ τους όσο και με τις διδάσκουσες και τους διδάσκοντες.